Webinar z dr Rafaelem Gotsens

Data wydarzenia
6.4.2022
-

Webinar z dr Rafaelem Gotsens

Zapraszamy do udziału w konferencji organizowanej w ramach projektu SORTECH, która odbędzie się  6 kwietnia o godzinie 17:00. Prelegentem webinaru będzie dr Rafael Gotsens. Tematem przewodnim prezentacji będzie: „Telemedicine: capacities and limitations. What we have learned”.

Dr Rafael Gotsen jest lekarzem, chirurgiem ortopedą i traumatologiem. Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Barcelońskim oraz w Szpitalu Sant Pau w Barcelonie. Posiada bogate doświadczenie w dziedzinie opieki zdrowotnej, zwłaszcza w nagłych przypadkach w różnych szpitalach hiszpańskich. Następnie przeszedł szkolenie w zakresie zarządzania szpitalami w różnych szkołach biznesu, EADA i IESE oraz na Uniwersytecie Minnesota w USA, gdzie przez ponad 10 lat pełnił funkcję dyrektora oddziału chirurgicznego w Hospital Clínic de Barcelona, dyrektora generalnego Fundacji na rzecz Usług Transplantacyjnych oraz dyrektora generalnego Hospital de Sant Celoni. Następnie, jako Międzynarodowy Dyrektor Medyczny i Dyrektor Operacyjny, odpowiedzialny był za zarządzanie szpitalami w krajach wschodzących, w Szpitalu King Faisal w Kigali w Rwandzie, w Szpitalu Jeanne Ebori w Libreville w Gabonie, w Międzynarodowym Centrum Medycznym w Luandzie w Angoli, w różnych szpitalach w Antananarivo na Madagaskarze, w Prívate Clínic w Ałmaty w Kazachstanie oraz jako konsultant w Bagdadzie i Basrze w Iraku. Przez ostatnie dwa i pół roku pełnił funkcję Międzynarodowego Dyrektora Medycznego w Teladoc Health, amerykańskiej firmie będącej światowym liderem w dziedzinie telemedycyny. W dziedzinie nauki jest profesorem Master of Hospital Management na Uniwersytecie w Barcelonie, prelegentem na wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz członkiem różnych stowarzyszeń zajmujących się zarządzaniem szpitalami i zdrowiem cyfrowym.

Program konferencji:

17:00-17:05 Rozpoczęcie konferencji

17:05-17:50 „Telemedicine: capacities and limitations. What we have learned” dr Rafael Gotsens

17:50- 18:35 Dyskusja prelegenta z ekspertami z Polski

18:35-19:05 Q&A

19:05- Zakończenie

Webinar odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Będzie prowadzony w języku angielskim. Dla uczestników spotkania możliwe będzie skorzystanie z tłumaczenia symultanicznego.

Opis webinaru: Możliwości i ograniczenia telemedycyny. Bez wątpienia telemedycyna odegrała istotną rolę podczas pandemii i stało się jasne, że może być instrumentem ułatwiającym dostęp do opieki zdrowotnej w czasie, gdy większość urządzeń do opieki zdrowotnej była przeznaczona wyłącznie do leczenia pacjentów z wirusem Covid, podobnie jak większość pracowników służby zdrowia, niezależnie od ich specjalności, co doprowadziło do zaniedbania innych patologii u większości populacji. Poza sytuacją spowodowaną pandemią, telemedycyna pokazała, że jest użytecznym instrumentem ułatwiającym dostęp do opieki zdrowotnej dla ludności, co gwarantuje sprawiedliwość i z punktu widzenia użytkownika, demokratyzuje dostęp. Tradycyjnie telemedycyna była kojarzona z konsultacjami telefonicznymi, które nie wymagały użycia większej ilości technologii niż zwykły telefon i dlatego były mało skomplikowane. Jednak postęp technologiczny w dziedzinie zdrowia, brak wyspecjalizowanych lub wysokospecjalistycznych specjalistów oraz trudności ze znalezieniem lekarzy na obszarach oddalonych od dużych miast sprawiły, że obecnie telemedycyna wykracza poza niski stopień złożoności i wkracza w każdy obszar opieki zdrowotnej nad pacjentem, od niskiego stopnia złożoności, triage i orientacji medycznej, po wysoki stopień złożoności, zdalną kontrolę pacjenta między dwoma szpitalami na oddziałach intensywnej terapii, resuscytację wcześniaków z niską masą urodzeniową w szpitalach regionalnych, zarządzanie bardzo złożonymi pacjentami w ramach hospitalizacji domowej, a nawet chirurgię robotową. W dziedzinie pacjentów przewlekle chorych telemedycyna pozwala nam przechwytywać sygnały z urządzeń medycznych używanych przez tych pacjentów, glukometrów, monitorów holterowskich, sfigmomanometrów, pulsoksymetrów itp. i współpracować z nimi w celu zmiany stylu życia i poprawy stanu zdrowia. Ponadto, przetwarzając dane tych pacjentów za pomocą sztucznej inteligencji  jesteśmy w stanie przyjąć postawę prewencyjną, przewidując powikłania u tych pacjentów, unikając ponownych przyjęć do szpitala i oszczędzając znaczne koszty dla systemu opieki zdrowotnej. Krótko mówiąc, mamy przed sobą szeroki wachlarz możliwości wirtualnej opieki nad pacjentami, przy zastosowaniu technologii gwarantującej odpowiednią jakość świadczonych przez nas usług.

Webinar odbywa się w ramach projektu "Opracowanie nowoczesnego modelu zarządzania pacjentem w stanie zagrożenia życia w oparciu o samouczącą się algorytmizację procesów decyzyjnych i analizę danych z procesów terapeutycznych", współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu realizowanego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach konkursu nr 10/2019. Jego efektem będzie najnowocześniejszy w Polsce Szpitalny Oddział Ratunkowy, który będzie się mieścić w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

World-Class Universities Alumni Event 2024

Mamy przyjemność ogłosić datę kolejnego spotkania Absolwentów, które odbędzie się, tak jak w ubiegłym roku, również w październiku.

Rynek pracy wielu pokoleń

Jak się na nim sprawnie poruszać z perspektywy pracodawcy i pracownika?

Newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych programach i wydarzeniach